هر روز تعداد زیادی وانت و کامیون و خاور و نیسان و انواع دیگر وسایل نقلیه در کشور از این شهر به آن شهر می روند و خیلی از آنها به دلیل نداشتن بار خالی بر می گردند. البته بعضی از آنها هنگام بازگشت به باربری ها سری می زنند شاید باری گیرشان آمد.

اینها مسلما حاضرند حتی با کرایه کمتر از کرایه مرسوم باری را در مسیر برگشت حمل کنند همانطور که هواپیماهایی که با تعدادی صندلی خالی پرواز می کنند حاضرند بلیطهایشان را با قیمت کمتر بروشند ولی با ظرفیت خالی پرواز نکنند.

حال چگونه  می توان از این فرصت ارزشی را خلق کرد؟
بعضی افراد هستند که می خواهند باری را جابجا کنند و در زمان هم عجله ندارند. اگر بتوان دیتابیسی از این درخواستها جمع آوری کرد و آنرا در اختیار رانندگان باری قرار داد تا بار مناسب را با قیمت پیشنهادی توسط مشتری را خود راننده ها بار مناسب را انتخاب کنند و حمل کنند می توان از این وسط پورسانتی یا درآمدی را کسب کرد. یا از راننده یا مشتری یا هردو.

اینجاست که اینترنت بسیار کمک می کند و با راه اندازی یک سایت مناسب می توان مشخصات این بارها را از شهرهای مختلف جمع آوری کرد؟
اما راننده ها در جاده ها چگونه در این سایت سرچ کنند و بار مناسب را پیدا کنند؟ آیا آنها به اینترنت دسترسی دارند؟ و آیا اصلا بلدند از سایت استفاده کنند؟
در اینجا چند راه حل به نظر می رسد:

یکی اینکه سایت با سرویس اس ام اس قابل جستجو باشد یعنی راننده یک اس ام اس به سرور سایت بفرستد و مبدا و مقصد را مشخص کند و سایت با ارسال یک اس ام اس آدرس و مشخصات بار را برای او بفرستد و راننده برود بار بزند.

دیگری اینکه با تماس گرفتن با یک شماره تلفن اطلاعات رادرخواست کند.

البته گوشی هایی که به اینترنت متصل هستند هم قابلیت استفاده از سایت را خواهند داشت.

مشابه این سایت سایتی است به نام priceline.com که مسافرانی که برای سفر با هواپیما عجله ندارند می آیند در این سایت ثبت نام می کنند و می گویند من از این شهر می خواهم بروم به آن شهر و این نبلغ هم بیشتر حاضر نیستم بابت بلیط پرداخت کنم. این اطلاعات در اختیار شرکتهای هواپیمایی قرار می گیرد و آنها خودشان مسافرها را انتخاب می کنند و در روزهای آخر قبل از پرواز صندلی های خالی خودشان را پر می کنند.

راه اندازی این سایت نیازمند سرمایه کمی است و مهمترین بخش آن داشتن برنامه نویسی خوب است که در ایران کم گیر می آید.

امیدوارم همچین سایتی در ایران راه بیفتد تا شاهد بالا رفتن کارایی در سیستم حمل و نقل ایران باشیم.